Dünyada Pamukşeker Mucizesi

Son 120 yılda, pamuk şekeri küçük bir kasaba muamelesinden küresel bir fenomene dönüştü. Kalbimizde özel bir yeri vardır, çünkü onu yemek bizi sık sık iyi zamanların ve nostaljinin çocukluk anılarına geri getirir. Pamuk şekeri, çoğu eyalet ve ilçe fuarında Amerika’nın her yerinde bulunan sevilen bir muameledir, ancak bu makale sizi pamuk şekerinin tarihine tanıtacaktır. Pamuk şekeri, 1800’lerin sonlarından beri insanların yüzlerine gülümsemeler koyuyor ve icadından 100 yıldan fazla bir süre sonra Amerikan kültüründe temel bir unsur haline geldi.

Pamuk şekeri, bildiğimiz gibi, ilk olarak 1897’de William Morrison adında bir diş hekiminin John C. Wharton adında bir şekerlemeci ile güçlerini birleştirmesiyle yaratıldı. İkili birlikte, ısıtılmış şekeri bir ekrandan döndüren ve hepimizin bildiği ve sevdiği diş ipi benzeri dokuyu yaratan bir makine yarattı.

Pamuk Şekeri Nasıl Popüler Oldu?

Morrison ve Wharton’ın yeni ürünlerini kamuoyuyla paylaşmaları yedi yıl sürecekti. Son olarak, 1904’te Morrison ve Wharton, St. Louis Dünya Fuarı’nda yeni şekerli ikramlarını tanıttıklarında girişimci oldular. Fuarın yüzyılın olayı olması gerekiyordu. Resmi açılışını 30 Nisan’da yaptı ve dönme dolap ve sirk de dahil olmak üzere birçok farklı cazibe merkezine sahipti. Nisan’dan Aralık’a kadar süren fuar boyunca 20 milyondan fazla insan fuarı ziyaret etti ve Morrison ve Wharton’un zevkine göre, fuar müdavimlerinin çoğu, o zamanlar “peri ipi” olarak bilinen şekerli muameleden etkilendi.

Morrison ve Wharton, fuar müdavimlerine dörtte bir karşılığında pamuk şeker kutuları sattı. Ödül o kadar popülerdi ki, fuarın sonunda 68.000’den fazla kutu pamuk şeker satıldı. Morrison ve Wharton, şekerleme dünyasına girmelerinden 17.000 doların biraz üzerinde para kazandılar. Bu, bugünün ekonomisinde yarım milyon doların biraz üzerinde bir değere sahip olacaktır! Sadece sekiz ay çalışmak için fena değil, değil mi?

St. Louis Dünya Fuarı’nda pamuk şeker sattıktan sonra, Morrison ve Wharton, memleketleri Tennessee’deki arkadaşlarına ve müşterilerine pamuk şeker satarak işlerine devam ettiler. Daha sonra New York Times gibi gazetelerde hem makineyi hem de şekeri pazarlamaya başladılar. Kutu başına 5 ila 10 sentlik güncellenmiş ve daha ucuz bir fiyatla, “peri ipi” Amerika’yı fırtınaya sürüklemişti.

 

Pamuk Şekeri Yıllar İçinde ki Gelişimi

Morrison ve Wharton yeni pamuk şekeri makinelerini icat ettiklerinde, hemen cihazın patent koruması için başvuruda bulundular. Patent yasası nedeniyle, “peri ipi” nin başarısından yararlanmak isteyen diğer insanlar, Morrison ve Wharton’un patenti bitene kadar beklemek veya doğrudan iki orijinal mucitten bir makine satın almak zorunda kalacaklardı. Morrison ve Wharton’un patenti nedeniyle, “peri ipi” 1900’lerin başında gerçekten çok fazla değişmedi: pamuk şekeri yaptıysanız veya tadını çıkardıysanız, Morrison ve Wharton’un resmi bir makinesini kullanarak yapmak zorunda kaldınız. Rakiplerin pazara girmesine ancak 1921’de, pamuk şekerinin ilk icadından neredeyse 25 yıl sonra izin verildi.

Yeni rakipler pamuk şekeri dünyasına yeni değişiklikler getirdi. Pamuk şekeri endüstrisindeki ilk değişikliklerden bazıları, Morrison ve Wharton’un “elektrikli şeker makinesi” için 17 yıllık patent korumasının nihayet sona ermesinden sonra 1920’lerde geldi. 1921’de Josef Lascaux adında başka bir diş hekimi pamuk şekeri sahnesine girdi. Lascaux, diş hekimi Morrison’un başarısını gördükten sonra, Lascaux diş hekimliği müşterileri için de tedavi yapmak istediğine karar verdi. Böylece Lascaux, Morrison ve Wharton’un kontraksiyonuna benzer bir pamuk şeker makinesi yarattı.

Bununla birlikte, Morrison ve Wharton tarafından yaratılan orijinal “peri ipi” ile ilişkiden kaçınmak için Lascaux, muamelenin versiyonunu “pamuk şekeri” olarak pazarlamaya karar verdi. Muamelenin, yaşadığı eyalet olan Louisiana’da yetişen pamuğa benzediğini düşündü. Pamuk şekeri neredeyse% 70 havadır, bu nedenle Lascaux’un pamuktan sonra tedaviyi icat etmesi mantıklıdır. Pamuk, doğal olarak yetiştirilen kabarık bir liftir ve tohumları havaya üflenerek yayar. Lascaux, pamuk şekerinin şu anki adını bulduğu için kredi almasına rağmen, ne yazık ki şeker işinde hiçbir zaman büyük bir başarı elde edemedi.

1920’lerin on yılı, pamuk şekeri tarihinde önemliydi, çünkü bu, herkesin bugün bu harika tadı bildiğimiz adıyla “peri ipi” olarak adlandırmaya başladığı zamandı: “pamuk şekeri”. Kültürel bir değişim meydana geldi ve Lascaux’un icat ettiği isim, bugün hepimizin kullandığı kalıcı isim haline geldi (Avustralya, “peri ipi” nin orijinal adını tutan tek ülke gibi görünüyor).
Pamuk şekerinin gelişimindeki bir başka değişiklik, 1949’da Ohio’daki Gold Meda adlı bir şirket tarafından yaylı tabanın tanıtılmasıyla geldi. 1949’da yaylı tabanın piyasaya sürülmesi, makinenin kendisinde yapılan uzun bir iyileştirme listesinin ilkiydi. 1970’ler sonunda tamamen otomatik bir pamuk şekeri makinesi haline getirdi: bu yeni makine sadece kendi başına pamuk şekeri yaratmakla kalmadı, aynı zamanda insan yardımı olmadan bu muhteşem lezzeti paketleyebilir hale geldi.

 

Pamuk Şekeri Endüstrisindeki Bazı Yeni Gelişmeler Nelerdir?

Bu, pamuk şekerinin basit iyiliğinin bir kanıtıdır, gerçekte, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz pamuk şekeri, 1890’larda ilk icat edilen orijinal “peri ipi” nden çok fazla değişmemiştir. Kullandığımız mevcut makine tasarımı hala Morrison ve Wharton’un “elektrikli şeker makinesine” inanılmaz derecede benziyor. Ancak bugün yediğimiz pamuk şekeri ile geçmişin pamuk şekeri arasındaki en büyük farklardan biri lezzet farkıdır.
Tattaki tercihlerin değişmesi, pamuk şekeri aromasının zamanla adapte olmasına yol açmıştır. St. Louis Dünya Fuarı’nda satılan ilk pamuk şekeri hiç aromalı değildi ve düz beyaz renkteydi. O zamandan beri onlarca yıl boyunca, pamuk şekeri geleneksel olarak sadece pembe ve maviydi. Ancak, pamuk şekeri o zamandan beri daha büyülü hale geldi. Günümüzde pamuk şekeri, yeşil renkli dereotu turşusundan parlak mor renkli zencefilli kurabiye aromasına kadar değişen tatlarda yapılmaktadır.